Афта

Од Википедија — слободната енциклопедија

Афта (грчки: αφθώδης) — раничка што се појавува на внатрешната страна на усната шуплина.[1] Својствени се по болката што се јавува при џвакање, а луѓето со афти имаат својствен израз на лицето. Повреди на усната шуплина се случуваат редовно, но афтите се појава на незараснување на тие ранички и нивно гноење. Може да настанат како последица на стрес и намален имунитет. Рапамицин (имуносупресив) предизвикува афти како несакан ефект.

Лечење[уреди | уреди извор]

Повеќето афти исчезнуваат сами по себе во рок од една или две недели. Доколку лекувањето на самата афта е продолжено, тоа може да укаже на поголем проблем со имунолошкиот систем, во тој случај неопходно е јавување на лекар или стоматолог доколку се појават невообичаено големи или болни афти или афти кои не зараснуваат.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „AFTE U USTIMA (na desnima, jeziku, usni, grlu i kod dece): Lečenje“. Dental Implant (српски). Архивирано од изворникот на 01. 01. 2020. Посетено на 1. 1. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
  2. „Lečenje Afti“. marcodentaltourism.com (српски). Посетено на 2022-10-18.
    Ве молиме, обрнете внимание на ова важно предупредување
во врска со темите од областа на медицината (здравјето).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори