Афродита Салихи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Афродита Салихи
Лични податоци
Роден на 11 април 1989 (1989-04-11) (34 г.)
Роден во Скопје, Македонија
Држава Македонија Македонија
Висина 1.60 m
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб ЖФК Драгон 2014
Број 11
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
-2010 ЖФК Шкипоњат 0 (0)
2010-2011 ЖФК Наше Ткаси 0 (0)
2011 ЖФК Олимпија Софија 0 (0)
2011-2012 ЖФК Единство 0 (0)
2012-201? ЖФК Кочани 0 (0)
201?- ЖФК Драгон 2014 0 (0)
Репрезентација
2009- Македонија Македонија 30 (4)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 15 декември 2016

Афродита Салихи (родена на 11 април 1989 година) — македонска фудбалерка која игра како напаѓач за ЖФК Драгон 2014. Таа е член на женската фудбалска репрезентација на Македонија.[1]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Меѓу екипите за кои играла Салихи биле ЖФК Шкипоњат, ЖФК Наше Такси, Олимпија Софија и ЖФК Единство.

Меѓународни голови[уреди | уреди извор]

Постигнати голови за женската македонската репрезентација во официјални натпреварувања
Конкуренција Ниво Датум Локација Противник Голови Резултат Вкупно
ФИФА Светски куп 2011 година Квалификации 2009–10–29 Цволе  Холандија 1 1–13 1
УЕФА Европско првенство 2013 година Квалификации 2011-03-05 Струмица  Луксембург 1 5–1 2
2011–11–19 Прилеп  Босна и Херцеговина 1 2–6
ФИФА Светски куп 2015 година Квалификации 2014–08–21 Могожоаја  Романија 1 1–6 1

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]