Африкански раптор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Африкански раптор
Herrerasil.svg
Видкриптид
Подвид"Жив диносаурус"
Подрачје Република Конго
Живеалиштеџунгли

Африкански раптор (англиски: African Raptor) е криптид кој наводно живее во џунглите на Република Конго.

Опис на африканскиот раптор[уреди | уреди извор]

Илустрација.
илустрација на наводниот изглед (според мислењето на креационистите)

Во креационизмот[уреди | уреди извор]

Според зборовите на креационистите африкански раптор е еден од доказите постоење на живи диносауруси. Тие го опишуваат како суштество кое наликува на тероподски диносауруси од семејството Дромеосаури. Ова суштество има остри закривени канџи на стапалата.

Хронологија на средби со овие суштества и видувања[уреди | уреди извор]

  • Во новември 2014 година на интернет порталите почнала да кружи слика на која се, според зборовите на изворот, гледаат локални луѓе од едно село во Република Конго како стојат покрај фатено суштество слично на диносаурус од видот Велоцираптор монголиенсис (Velociraptor mongoliensis), кое е врзано на дрвен стол. За оваа фотографија е потврдено дека е фотомонтажа[1]. На оригиналнатафотографија од 2013 година (објавена на мрежното место Би-Би-Си) се гледа дека всушност е фатен гепард и дека покрај него се наоѓа коза кој претходно ја убил[2]. Исто такоа фотографијат не е насликана во Република Конго, туку во Кенија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]