Афентофт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Афентофт

Aventoft

Црквата во Афентофт
Црквата во Афентофт
Грб на Афентофт
Афентофт is located in Германија
Афентофт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Кристина Харксен
Основни податоци
Површина 14,47 км2
Надм. височина 1 м
Население 444 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25927
Повик. бр. 04664
Портал amt-suedtondern.de
Местоположба на Афентофт во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Координати 54°53′N 8°49′E / 54.883° СГШ; 8.817° ИГД / 54.883; 8.817Координати: 54°53′N 8°49′E / 54.883° СГШ; 8.817° ИГД / 54.883; 8.817

Афентофт (германски: Aventoft) — општина во округот Северна Фризија во покраината Шлезвиг-Холштајн, Германија. Оваа месност е најсеверната точка во континентална Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]