Аурора (митологија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Аурора (латински: Aurora) - божица на зората во римската митологија, жена на Титон и мајка на етиопскиот крал Мемнон. Таа му ја отвора на сонцето портата на истокот. Аурора му подарила вечност на својот маж, но заборавила од боговите да му измоли вечна младост, така што тој на крајот од животот се претворил во штурец.[1]

Жерар де Лирес, Аполон и Аурора, 1671.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 112.