Аурин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аурин
Aurin.svg
Aurin-3D-balls.png
Назнаки
603-45-2
EC број 210-041-8
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Точка на топење
нерастворлив
Штетност
R-фрази R36 R37 R38
NFPA 704
NFPA 704.svg
0
1
0
 
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Ауринот претставува органска супстанца која не се раствора во вода. Се раствора во алкохол. Ауринот претставува ксеноестрогена супстанца.

Синтеза[уреди | уреди извор]

Ауринот се добива при загревање на фенол и оксална киселина во концентрирана сулфурна киселина.

Aurin synthesis 01.png

Надворешни врски[уреди | уреди извор]