Ауе-Фалштајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ауе-Фалштајн
Дел во Остервик
Грб на Ауе-Фалштајн
Ауе-Фалштајн is located in Германија
Ауе-Фалштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Остервик
Основни податоци
Површина 118 км2
Надм. височина 172 м
Население 5.245  (31 декември 2006)
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38835
Повик. бр. 039458-039421-039422
Портал www.aue-fallstein.de
Местоположбата на Ауе-Фалштајн во рамките на округот Харц
Местоположбата на Ауе-Фалштајн во рамките на округот Харц
Координати 51°58′N 10°49′E / 51.967° N; 10.817° E / 51.967; 10.817Координати: 51°58′N 10°49′E / 51.967° N; 10.817° E / 51.967; 10.817

Ауе-Фалштајн (германски: Aue-Fallstein) — поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 неговите села се дел од градот Остервик.