Ауд Хоконсдотир

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ауд Хоконсдотир од Ладе, исто така наречена Öda Haakonsdottir од Lade (10 век), била легендарна шведска кралица од ерата на Викинзите, според сагите последната сопруга на шведскиот крал Ерик Победникот .

Позадина[уреди | уреди извор]

Ауд наводно била ќерка на норвешкиот јарл Хокон Сигурдсон од Ладе и сестра на регентот Еирикр Хоконарсон . Не се знае точно дали или кога се омажила за кралот Ерик, ниту кога се родила и умрела, но се претпоставува дека се омажила за него по неговиот брак со познатата Сигрид Сторада . Бракот никогаш не бил потврден, а исто така се сугерира дека ако постоела, можеби била негова љубовница или биле во краток брак доцна во неговиот живот.

Наводи и литература[уреди | уреди извор]

  • Åke Ohlmarks: Alla Sveriges drottningar (Сите кралици на Шведска) (шведски)
  • Ларс О. Лагерквист (1982) (на шведски). „Sverige och dess regenter under 1.000 år“, („Шведска и нејзините владетели во текот на 1000 години“). . Алберт Бониерс Форлаг АБ.ISBN 91-0-075007-7 .