Ауди A6

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ауди A6

Audi A6 е извршен автомобил направен од германскиот производител на автомобилите Audi . Сега во својата петта генерација, наследникот на Audi 100 се произведува во Некарсулм, Германија, и е достапен во конфигурации во салоните и лимузините, а вториот се продава од Audi како Avant . Внатрешното броење на Audi го третира A6 како продолжение на лозата Audi 100, при што почетниот A6 е означен како член на серијата C4, проследен со C5, C6, C7 и C8. Поврзаното Audi A7 во суштина е Sportback ( liftback ) верзија на сериите C7 [1] и C8 сериите A6, но се продава под свој посебен идентитет и ознака за модел.

Сите генерации на A6 понудија или со погон на предните тркала или со погон на четири тркала базиран на Торсен, а Audi го продава како нивен систем quattro . А6 исто така се користи како основа за моделите Allroad на компанијата од 1999 година.

Постојат и бензински и дизел верзии на А6. Широкиот опсег на достапни мотори имаат излезна моќност во опсег од 150 до 333 коњски сили (110 до 245kW) . Станува збор за линиски четирицилиндрични турбо мотори и помоќни 3-литарски единици во V6 конфигурација со механички компресор.

C4 ( Тип 4А, 1994–1997)[уреди | уреди извор]

Ауди A6

Извршниот автомобил на Ауди претходно беше именуван како Ауди 100 (или Ауди 5000 во Соединетите Држави) и беше издаден во три последователни генерации ( Ауди Ц1, Ауди Ц2 и Ауди Ц3 ).[2] Во 1994 година, најновата генерација (C4) на Audi 100 доби дотерување и беше преименувана во Audi A6, за да се вклопи во новата алфанумеричка номенклатура на Audi (бидејќи A8 со целосна големина штотуку беше претставен). Надворешноста беше само малку променета од „C4“ Audi 100 – нови предни и задни светла, нова решетка на ладилникот, слично со избор на шасија и мотор и менувач. Обединетото Кралство беше првиот пазар што го доби A6, бидејќи залихите на RHD Audi 100 беа исцрпени пред очекуваното, а пред остатокот од континентална Европа.

Новите мотори за А6 беа 1,8-литарски 20V -линиски четирицилиндрични, 2,0-литарски 8V -линиски четирицилиндрични, 2,6-литарски 12V V6 и 2,8-литарски 30V V6 бензински мотори, со 2,3-литарски линиски пет мотори падна на повеќето пазари. За дизел моторите, вграден четири 1.9 турбополнач директно вбризгување (TDI) и линија пет (R5) 2.5 TDI ( 103 kilowatts (140 PS; 138 bhp) ) беа достапни.

До 1997 година, A6 доаѓаше со неколку различни мотори, два од нив турбодизел, а повеќето од нив беа достапни со постојаниот систем за погон на четири тркала quattro базиран на Torsen на Audi. А6 беше достапен со салон и Avant каросерија.

C4 мотори[уреди | уреди извор]

Дизајнот C4 беше достапен со следните мотори:

моторот конфигурација Макс. моќ
бензински мотори
1,8 20v Вграден 4 DOHC 92 kilowatts (125 PS; 123 bhp)
2,0 8v (ABK) SPFI Вграден 4 SOHC 74 kilowatts (101 PS; 99 bhp)
2,0 8v MPFI Вграден 4 SOHC 115 metric horsepower (85 kW; 115 PS; 113 bhp)
2,0 16v Вграден 4 DOHC 103 kilowatts (140 PS; 138 bhp)
2,2 20v турбо (AAN) (S6) Вграден 5 DOHC 169 kilowatts (230 PS; 227 bhp)
2,3 10v Вграден 5 SOHC 98 kilowatts (133 PS; 131 bhp)
2,4 12v (Само во Тајланд, од даночни причини) V6 SOHC 110 kilowatts (150 PS; 148 bhp)
2,6 12v (ABC) V6 SOHC 110 kilowatts (150 PS; 148 bhp)
2,8 12v (AAH) V6 SOHC 128 kilowatts (174 PS; 172 bhp)
2,8 30v (ACK) V6 DOHC 142 kilowatts (193 PS; 190 bhp)
4,2 32v (AEC) (S6) V8 DOHC 213 kilowatts (290 PS; 286 bhp)
4,2 32v (AHK) (S6 Plus) V8 DOHC 240 kilowatts (326 PS; 322 bhp)
дизел мотори
1,9 TDI 8v Вграден 4 SOHC 66 kilowatts (90 PS; 89 bhp)
2,5 TDI 10v Вграден 5 SOHC 115 metric horsepower (85 kW; 115 PS; 113 bhp)
2,5 TDI 10v Вграден 5 SOHC 103 kilowatts (140 PS; 138 bhp)
Тестирање на несреќи
NHTSA Фронтален удар; Возачка страна:[3] 5/5 ѕвездички</img>5/5 ѕвездички</img>5/5 ѕвездички</img>5/5 ѕвездички</img>5/5 ѕвездички</img>
NHTSA Фронтален удар; Патничка страна:[3] 5/5 ѕвездички</img>5/5 ѕвездички</img>5/5 ѕвездички</img>5/5 ѕвездички</img>5/5 ѕвездички</img>
Тест за целокупен фронтален судир на Фолксам :[4] Добро

Audi S6 PLUS[уреди | уреди извор]

Ауди С6
Ауди С6

По воведувањето на серијата C4 A6, Audi направи мали ревизии на она што претходно беше познато како Audi S4, преименувајќи го во Audi S6 ; името S4 на крајот ќе биде повторно искористено за сосема поинаков модел изведен од помалиот Audi A4 на платформата на Volkswagen Group B на Audi. Бидејќи ова беше првиот S6 модел од Audi, тој најчесто се нарекува Ur-S6, изведен од германскиот аугментатив, „ Ur sprünglich“ (што значи: оригинал). Беше достапен и како салон/седан ( тип 4A5) и како „Avant“ ( тип 4A9) ( имот/вагон ) за европските и американските клиенти, но само како салон во Канада, Азија и Австралија.

Од неговото лансирање кон крајот на 1994 година, Audi S6 беше придвижуван од 2,226 cubic centimetres (135.8 cu in) бензински мотор со пет цилиндри со турбополнач (префикс на кодот на делови: 034, идентификациски код: AAN) со електронска единица за контрола на моторот (ECU) на Bosch Motronic, што произведува моќност на мотивот од 169 kilowatts (230 PS; 227 bhp) при 5.900 вртежи во минута и 326 newton metres (240 lbf•ft) на околу 1.950 вртежи во минута, на безоловен бензин со висок октански „Super Plus“ 98RON. Овој мотор му даде на S6 максималната брзина од 235 kilometres per hour (146.0 mph), и дозволи да забрза од 0 до 100 kilometres per hour (62.1 mph) во 6,7 секунди; со 160 kilometres per hour (99.4 mph) се постигнува во 17.5 секунди. Возилото беше достапно со стандарден шест-брзински мануелен менувач (пет-брзински само во Северна Америка) и динамичен Torsen T-1 Quattro постојан систем со погон на четири тркала на Audi.

Audi направи 4,2-литарски V8 мотор со високи перформанси (префикс на кодот на делови: 077, идентификациски код: AEC) со Bosch KE-Motronic ECU достапен како опција во оригиналните европски S4, и донесе одлука да продолжи да го прави тоа со S6, правејќи 213 kilowatts (290 PS; 286 bhp) верзија на 4.2 достапна како опционална надградба во однос на 2.2-литарскиот линиски петцилиндричен турбо. За разлика од верзијата со пет цилиндри со турбополнач, S6 со V8 се испорачува стандардно со четиристепен автоматски менувач, но го задржа Quattro погонот на четири тркала. Како опција беше достапен и шестстепен мануелен менувач.

Audi S6 Plus

Како лебедова песна на платформата C4, уште помоќниот и многу ограничено производство на Audi S6 Plus беше накратко достапен за европските клиенти. S6 Plus, развиен од целосната подружница на Audi со високи перформанси, quattro GmbH, беше достапен за продажба само во текот на моделот 1997 година (производство од јуни 1996 до октомври 1997 година). Произведени се вкупно 952 автомобили; 855 Avants и 97 салони.

Се напојуваше со друга верзија на 4,2-литарски V8 мотор со 32 вентили (четири вентили по цилиндар) (префикс на кодот на делови: 077, идентификациски код: AHK, подоцна ќе се види во Audi S8 како AKH). Одделот за перформанси на Audi ги преработи клучните делови на моторот, зголемувајќи ја максималната моќност на 240 kilowatts (326 PS; 322 bhp) . Беше достапен само со ревидиран шестбрзински мануелен менувач (префикс на кодот на делови: 01E, идентификациски код: DGU) ( однос на менувачот – 1.: 3.500, 2.: 1.889, 3.: 1.320, 4.: 1.034, 5.: 5.: 0. 0,730), со конечен однос на возење од 4,111.

Беа направени дополнителни ревизии на суспензијата, сопирачките и тркалата. Предните сопирачки дискови беа зголемени на 323 milliметарs (1.1 ст) во пречник за 30 milliметарs (0.10 ст) дебели. Стандардните тркала беа 8Jx17 „Avus“ алуминиумски тркала од лиена легура, со опционално алуминиумско тркало 7Jx16 за употреба со зимски гуми.

Во февруари 1997 година, беше објавено воведувањето на новиот A6 ( Typ 4B ), заснован на нова дизајнерска автомобилска платформа - платформата на Volkswagen Group C5, со нова палета на мотори и се појави во март 1997 година на Саемот за автомобили во Женева . Овој А6 се продаваше во истите категории како BMW Серија 5 и Mercedes-Benz E-Class . Редизајнираната каросерија имаше коефициент на отпор од 0,28.[5]

Во 2000 и 2001 година, „C5“ A6 беше на листата Десет најдобри на списанието Car and Driver . Овој А6 беше достапен со 30-вентилски 2,4- и 2,8-литарски V6 мотори, со бројни други конфигурации на мотори достапни на глобално ниво. Како алтернатива на рачниот менувач, беше достапен и пет-брзински типтроник автоматски менувач .

Салон варијантата C5 пристигна во средината на 1997 година во Европа, кон крајот на 1997 година во Северна Америка и Австралија, а Avant во 1998 година.[6] Во Канада, воопшто немаше Avant (име на Ауди за имот/вагон ) достапен во 1998 година - Audi го отфрли C4 Avant на крајот на моделската година 1997 и скокна директно на C5 Avant во 1998 година заедно со неговото пуштање. во САД. Како резултат на усогласеноста со FMVSS, северноамериканските модели беа опремени со предни и задни браници кои штрчеа неколку инчи подалеку од нивните европски колеги, со изменети загради и склопови на суспензијата на браниците, како и врзувачи за детските седишта за безбедност на патниците. Во согласност со канадскиот закон, канадските модели добија дневни светла како стандардна опрема. Северноамериканските модели C5 A6 добија 2,8-литарски V6 мотор со 30 вентили, 2,7-литарскиот „Biturbo“ V6 (исто така пронајден во платформата B5 S4, 250 метични коњски сили (180 kW; 250 коњски сили) и 4,2-литарски V8 бензински мотор со 40 вентили ( 300 метрички коњски сили (221 kW; 296 коњски сили) ); двете со повисоки спецификации. моторите беа понудени само со quattro постојан погон на четири тркала . Моделите V8 пристигнаа со значително изменети надворешни панели на каросеријата, со малку повеќе разгорени лакови на тркалата (браници), ревидирани фарови и дизајн на решетката (пред да бидат претставени во 2002 година на сите други модели А6), поголеми тркала (8Jx17-инчи), поголеми сопирачки и Стандардно, со постојан погон на четири тркала Quattro базиран на Torsen .

Во 2002 година, А6 доби фејслифт, со ревидиран дизајн на предните светла и решетки, изложени врвови на издувните гасови и мали промени на додатоците на каросеријата и светла боја на опашката од црвена до килибарна во северноамериканските модели. Беа претставени и нови мотори. Моторот од 1,8 литри е избришан и заменет со 2,0-литарски погон со 96 киловати (131 КС; 129 кочна коњска моќ) . 1,9-литарскиот турбополнач директно вбризгување (TDI) беше прилагоден за да произведе максимална моќност од 96 киловати (131 коњски сили; 129 кочни коњски сили) и 310 њутнови метри вртежен момент и беше поврзан со шестстепен мануелен менувач . 2,4-литарскиот V6 го доби името BDV 30 вентили и доби дополнителни 5 КС и подобро балансирање, а 2,8-литарскиот V6 мотор беше заменет со 3,0-литарски мотор со 162 киловати (220 коњски сили; 217 кочни коњски сили) . 2,7-литарскиот турбополнач беше ревидиран, што резултираше со 184 киловати (250 коњски сили; 247 кочни коњски сили) и 330 њутнови метри, контролиран со стандарден quattro систем. Дизелот V6 исто така беше малку изменет што резултираше со 120 киловати (163 коњски сили; 161 кочни коњски сили) (по втората модификација) и 350 њутнови метри . Воведен е и нов помоќен V6 дизел со 132 киловати (179 коњски сили; 177 кочни коњски сили) и 370 њутнови метри . 4,2-литарскиот V8 мотор кој пристигна во 2001 година остана непроменет.

Нов беше и мултитроничниот постојано променлив менувач, достапен во повеќето модели со погон на предните тркала . Сите модели, освен 2,0-литарскиот бензинец и 1,9-литарскиот TDI, беа достапни со заштитниот знак на Audi системот за погон на четири тркала, Quattro. Верзијата на Avant со погон на четири тркала, со зголемено растојание од подлогата и малку изменет стил, беше продадена како Audi allroad quattro, првиот кросовер SUV на Audi.

Втората генерација А6 беше на листата Десет најдобри на списанието Car and Driver за 2000 и 2001 година. Ажурираниот А6 од 2005 година ја освои наградата за Светски автомобил на годината за 2005 година. Дополнително, фејслифтираната трета генерација на A6 3.0T освои две „компари“ за автомобили и возачи кои го спротивставија на другите седани како BMW Серија 5, Mercedes-Benz E-Class, Jaguar XF и Infiniti M.

S6 и RS 6[уреди | уреди извор]

Ауди С6 беше варијанта со голема моќност на А6, со модифицирана верзија на 4,2-литарскиот V8 мотор кој произведува 250 киловати (340 коњски сили; 335 кочни коњски сили) и 420 њутнови метри. Беше достапен како седан и Avant иако верзијата Avant беше единствената продадена во Северна Америка.

Во доцните години на дизајнот на A6 C5, беше претставен модел на Audi RS 6 со ултра високи перформанси со ограничено возење. Со тежина поголема од 1,840 килограми и произведувајќи 331 киловати (450 коњски сили; 444 кочни коњски сили) и 560 њутнови метри, RS 6 беше способен за 100 километри на час за 4,5 секунди и до 200 километри на час за помалку од 17 секунди. Првично достапен само како Avant, подоцна беше додадена варијанта на салон; салон верзијата е единствената верзија достапна на северноамериканскиот пазар. Салонот RS 6 заврши на првото место на тестот за споредба на автомобил и возач во мај 2003 година против BMW M5 (E39), Mercedes-Benz E 55 AMG (W210) и Jaguar S-Type R.[7]

Верзијата со долго меѓуоскино растојание на A6 C5 беше достапна во Кина за прв пат, што го прави овој модел првиот германски седан lwb продаден во земјата.

Серијата C5 A6 Avant на Audi ја формираше основата за полу-теренски модел во 1999 година, означен како „Audi allroad Quattro“. Во споредба со обичниот A6, allroad имаше напреден систем за воздушно потпирање, што овозможува зголемено растојание од земјата; гуми за сите терени со поголем пречник и разгорени браници и браници со мат финиш, давајќи му посебен изглед и поголема севкупна флексибилност на различен терен. Висината на возењето на allroad исто така беше зголемена со разделувачи на подрамката од 25 mm; и вкупната вкочанетост на рамката се зголеми со армирани завари на држачите на подрамката и A, B и C столбовите, а подната тава се произведува со 20% подебел челик. Како што сугерира името „allroad Quattro“, системот за постојан погон на четири тркала quattro базиран на Torsen на Audi беше стандардна опрема за сите верзии.

Стандардниот прилагодлив систем за воздушно потпирање може да го подигне автомобилот доволно високо за да обезбеди 208 milliметарs (8 ин) на растојание од земја; режим со низок опсег (опција со рачен менувач), отсутен кај другите возила опремени со Quattro, може да се избере со притискање на копче. Кога се користат заедно, двата системи овозможија на allroad да заврши официјален тест-курс на Land Rover, досега тој е единствениот SUV базиран на автомобили што е докажано способен да го стори тоа при тестирањето.  Спротивно на тоа, воздушната суспензија може да го спушти возилото на само 142 milliметарs (6 ин) над нивото на патот и истовремено зајакнете ги стапките на пружините и амортизерите за да се обезбеди спортско искуство во возењето, слично како она на конвенционалниот A6 со спортската суспензија.

2,7-литарски битурбо V6 бензинец на Audi со 250 метрички коњски сили (184 kW; 247 коњски сили) и 350 њутнови метри од максималниот вртежен момент беше достапен првично, заедно со 2,5-литарскиот TDI дизел агрегат со 132 киловати (170 коњски сили) и 370 нутнови метри вртежен момент. Варијанта на корпоративниот 4,2-литарски V8 бензински мотор, беше достапна во 2003 година и помалку моќен TDI (163 кочни коњски сили) следеше во 2004 година.

Audi го прекина производството на allroad во јули 2005 година. Иако моделот продолжи да биде достапен за продажба во текот на 2006 година во Европа, немаше моделска 2006 година за Северна Америка.

Со враќањето на ознаката „allroad“ во Северна Америка, во форма на A4 allroad Quattro од 2013 година, C5-Platform allroad Quattro почна да го носи името „Ur-allroad“. „ Ур- “ се користи во германскиот јазик, како префикс за да означи „древен“ или „ран предок“ (на пр. прабаба е Urgroßmutter), и неформално се користи од љубителите на автомобили ширум светот за да се однесуваат на оригиналот [8] Audi Quattro што се произведуваше од 1980 до 1991 година („Ur-Quattro“). Употребата на терминот потоа беше проширена на оригиналните модели S4 и S6 за да се разликуваат од подоцнежните модели со истото име, а од неодамна и на C5 allroad моделите („Ur-allroad“).

Model

designation
Engine code Displacement engine

configuration
Max. motive power at rpm

(Directive 80/1269/EEC)
Max. torque at rpm 0–100 kilometres per hour (62 mph) Top speed

(saloon)
Years
Petrol engines

all multi-point sequential fuel injection
1.8 AJP, AQE, ARH 1,781 cubic centimetres (108.7 cu in) I4 DOHC 20v 92 kilowatts (125 PS; 123 hp) at 5,800 168 newton metres (124 lb•ft) at 3,500 11.3 sec 203 kilometres per hour (126 mph) 1997–2001
1.8 T AEB, APU, ANB,

AWT, ARK
1,781 cubic centimetres (108.7 cu in) I4 DOHC 20v 110 kilowatts (150 PS; 148 hp) at 5,700 210 newton metres (155 lb•ft) at 1,750–4,600 9.4 sec 217 kilometres per hour (135 mph) 1997–2005
2.0 ALT 1,984 cubic centimetres (121.1 cu in) I4 DOHC 20v 96 kilowatts (131 PS; 129 hp) at 5,700 195 newton metres (144 lb•ft) at 3,300 10.5 sec 205 kilometres per hour (127 mph) 2001–2005
2.4 AGA, AML, APS,

ALF, ARJ
2,393 cubic centimetres (146.0 cu in) V6 DOHC 30v 121 kilowatts (165 PS; 162 hp) at 6,000 230 newton metres (170 lb•ft) at 3,200 9.1 sec 222 kilometres per hour (138 mph) 1997–2001
2.4 BDV 2,393 cubic centimetres (146.0 cu in) V6 DOHC 30v 125 kilowatts (170 PS; 168 hp) at 6,000 230 newton metres (170 lb•ft) at 3,200 9.3 sec 224 kilometres per hour (139 mph) 2001–2005
2.7 T AJK, AZA 2,671 cubic centimetres (163.0 cu in) V6 DOHC 30v 169 kilowatts (230 PS; 227 hp) at 5,800 310 newton metres (229 lb•ft) at 1,700–4,600 7.3 sec 245 kilometres per hour (152 mph) 1999–2001
2.7 T ARE, BES,

APB, BEL
2,671 cubic centimetres (163.0 cu in) V6 DOHC 30v 184 kilowatts (250 PS; 247 hp) at 5,800 350 newton metres (258 lb•ft) at 1,800–4,500 6.8 sec 248 kilometres per hour (154 mph) 2000–2005
2.7 T ARE, BES,

APB, BEL
2,671 cubic centimetres (163.0 cu in) V6 DOHC 30v 195 kilowatts (265 PS; 261 hp) at 5,800 380 newton metres (280 lb•ft) at 1,800–4,500 6.6 sec 248 kilometres per hour (154 mph) 2004
2.8 ACK, APR, AMX,

AQD, ALG
2,771 cubic centimetres (169.1 cu in) V6 DOHC 30v 142 kilowatts (193 PS; 190 hp) at 6,000 280 newton metres (207 lb•ft) at 3,200 8.1 sec 236 kilometres per hour (147 mph) 1997–2001
3.0 AVK 2,976 cubic centimetres (181.6 cu in) V6 DOHC 30v 162 kilowatts (220 PS; 217 hp) at 6,300 300 newton metres (221 lb•ft) at 3,200 7.5 sec 243 kilometres per hour (151 mph) 2001–2005
4.2 ARS, ASG, BAS 4,172 cubic centimetres (254.6 cu in) V8 DOHC 40v 221 kilowatts (300 PS; 296 hp) at 6,200 400 newton metres (295 lb•ft) at 3,000–4,000 6.9 sec 250 kilometres per hour (155 mph)

(elec. limited)
1999–2005
S6 AQJ, ANK 4,172 cubic centimetres (254.6 cu in) V8 DOHC 40v 250 kilowatts (340 PS; 335 hp) at 7,000 420 newton metres (310 lb•ft) at 3,400 5.7 sec 250 kilometres per hour (155 mph)

(elec. limited)
1999–2005
RS6 BCY 4,172 cubic centimetres (254.6 cu in) V8 DOHC 40v 331 kilowatts (450 PS; 444 hp) at 5,700–6,400 560 newton metres (413 lb•ft) at 1,950–5,500 4.9 sec 287 kilometres per hour (178 mph)

(unlimited)
2002–2005
RS6 plus BRV 4,172 cubic centimetres (254.6 cu in) V8 DOHC 40v 353 kilowatts (480 PS; 473 hp) at 6,000–6,400 560 newton metres (413 lb•ft) at 1,950–6,000 4.5 sec 294 kilometres per hour (183 mph)

(unlimited)
2004–2005
Diesel engines
1.9 TDI AFN, AVG 1,896 cubic centimetres (115.7 cu in) I4 SOHC 8v 81 kilowatts (110 PS; 109 hp) at 4,150 235 newton metres (173 lb•ft) at 1,900 12.3 sec 194 kilometres per hour (121 mph) 1997–2001
1.9 TDI AJM 1,896 cubic centimetres (115.7 cu in) I4 SOHC 8v 85 kilowatts (116 PS; 114 hp) at 4,000 285 newton metres (210 lb•ft) at 1,900 11.6 sec 196 kilometres per hour (122 mph) 1998–2001
1.9 TDI AWX 1,896 cubic centimetres (115.7 cu in) I4 SOHC 8v 96 kilowatts (131 PS; 129 hp) at 4,000 285 newton metres (210 lb•ft) at 1,750–2,500 10.5 sec 203 kilometres per hour (126 mph) 2001–2005
1.9 TDI AVF 1,896 cubic centimetres (115.7 cu in) I4 SOHC 8v 96 kilowatts (131 PS; 129 hp) at 4,000 310 newton metres (229 lb•ft) at 1,900 10.5 sec 203 kilometres per hour (126 mph) 2001–2005
2.5 TDI AFB, AKN 2,496 cubic centimetres (152.3 cu in) V6 DOHC 24v 110 kilowatts (150 PS; 148 hp) at 4,000 310 newton metres (229 lb•ft) at 1,500–3,200 9.7 sec 218 kilometres per hour (135 mph) 1997–2001
2.5 TDI AYM 2,496 cubic centimetres (152.3 cu in) V6 DOHC 24v 114 kilowatts (155 PS; 153 hp) at 4,000 310 newton metres (229 lb•ft) at 1,400–3,500 9.7 sec 219 kilometres per hour (136 mph) 2001–2002
2.5 TDI BFC, BCZ 2,496 cubic centimetres (152.3 cu in) V6 DOHC 24v 120 kilowatts (163 PS; 161 hp) at 4,000 310 newton metres (229 lb•ft) at 1,400–3,600 9.3 sec 222 kilometres per hour (138 mph) 2002–2005
2.5 TDI BDG 2,496 cubic centimetres (152.3 cu in) V6 DOHC 24v 120 kilowatts (163 PS; 161 hp) at 4,000 350 newton metres (258 lb•ft) at 1,500–3,000 9.3 sec 222 kilometres per hour (138 mph) 2003–2005
2.5 TDI AKE, BDH, BAU 2,496 cc (152.3 cu in) V6 DOHC 24v 132 kilowatts (179 PS; 177 hp) at 4,000 370 newton metres (273 lb•ft) at 1,500–2,500 8.9 sec 221 kilometres per hour (137 mph) 1999–2005
  1. Inisja, .com (Feb 20, 2021). „Audi“. Inisja. Архивирано од изворникот на February 24, 2021. Посетено на Feb 20, 2021.
  2. „Audi A6 Reference“. CarAutoPortal.com. Архивирано од изворникот на 2009-10-25. Посетено на 2009-06-22.
  3. 3,0 3,1 „NHTSA crash test; Audi A6“. NHTSA.
  4. „Folksam crash testing: Audi A6“. Folksam. Архивирано од изворникот на 2012-05-14. Посетено на 2010-08-31.
  5. „The 67th Annual Geneva Car Show – 1997“. Посетено на 14 July 2015.
  6. Anita And Paul Lienert. „1999 Audi A6“. Архивирано од изворникот на 15 July 2015. Посетено на 14 July 2015.
  7. „2003 Audi RS 6 vs. BMW M5, Jaguar S-type R, M-B E55 AMG“. Посетено на 14 July 2015.
  8. „Ur-S4 / Ur-S6“. carautoportal.com. Архивирано од изворникот на 2009-10-25. Посетено на 2009-07-09.