Аугуста Викторија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аугуста Викторија
מתחם אוגוסטה ויקטוריה
The Church in Augusta Victoria Hospital.JPG
Основни податоци
МестоЕрусалим, Израел
КоординатиКоординати: 31°47′12″N 35°14′57″E / 31.78667° N; 35.24917° E / 31.78667; 35.24917
ПрипадностХристијанство
ЕпархијаМаслинова Гора
Осветен1907
Архитектонски опис
Архитект(и)Роберт Леибнитз
Архитектонски типцрква болница
Завршен1910

Болницата Аугуста Викторија (хебрејски:מתחם אוגוסטה ויקטוריה) е поранешна црква која се наоѓа на Маслинова Гора во Ерусалим, Израел.

Аугуста Викторија била изградена во 1907 година како центар на германската протестанска заедница во Османлиското Царство. Нејзиното завршување е во 1910 година, чиј комплекс вклучувал Евангелистичката Лутеранска црква, како и клиника за христијанските пилигрими.

Комплексот е посветен на прусиската кралица Аугуста Викторија, сопруга на Вилхем II, кој го посетил Ерусалим во 1898 година. Негов архитект е Роберт Леибнитз, инспириран од кралската палата Хоенцолерн.

Денеска, Аугуста Викторија е втора по големина болница во Источен Ерусалим.