Аугуста Викторија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аугуста Викторија
מתחם אוגוסטה ויקטוריה
The Church in Augusta Victoria Hospital.JPG
Основни податоци
Место Ерусалим, Израел
Координати
Припадност Христијанство
Епархија Маслинова Гора
Осветен 1907
Архитектонски опис
Архитект(и) Роберт Леибнитз
Архитектонски тип црква болница
Завршен 1910

Болницата Аугуста Викторија (хебрејски:מתחם אוגוסטה ויקטוריה) е поранешна црква која се наоѓа на Маслинова Гора во Ерусалим, Израел.

Аугуста Викторија била изградена во 1907 година како центар на германската протестанска заедница во османлиската империја. Нејзиното завршување е во 1910 година, чиј комплекс вклучувал Евангелистичката Лутеранска црква, како и клиника за христијанските пилигрими.

Комплексот е посветен на прусиската кралица Аугуста Викторија, сопруга на Вилхем II, кој го посетил Ерусалим во 1898 година. Негов архитект е Роберт Леибнитз, инспириран од кралската палата Хоенцолерн.

Денеска, Аугуста Викторија е втора по големина болница во Источен Ерусалим.