Прејди на содржината

Ауграбис водопади

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ауграбис водопади
Ауграбис водопади
Карта
МестоЛокална општина Каи ǃ Гариб, Северен Кејп, Јужна Африка
ВидКаскада
Вкуп. висина56 м
Прос. ширина24м
РекаРека Орање

Водопадите Ауграби е водопад на реката Орање, најголемата река во Јужна Африка . Од 1966 година, водопадот, сместен во пусто и грубо опкружување, е ограден од Националниот парк Ауграбис водопади. Водопадите се на околу 56 м во висина.[1] Некои извори наведуваат поголема висина но тоа е всушност висината од основата на кањонот до врвот на ѕидовите, а не висината на самите водопади.[1]

Истражување

[уреди | уреди извор]

Староседелките жители на Хоихои го нарекле водопадот „Анкоеребис“ - „место со голема врева“ - од каде што трек-бурите, кои подоцна се населиле овде, го добиле името „Ауграбис“.[2] Последниот водач на домородните жители на областа бил Клас Пофадер кој живеел на остров спротиводно од водопадот, сега познат како остров Клас. Првиот Европеец што ги видел водопадите бил одметнатиот шведски платеник Хендрик Јакоб Викар.[3] Тој пристигнал на водопадите во октомври 1778 година, по долгогодишно талкање во дивината. Кога друг патник, Џорџ Томпсон, бил одведен до водопадот од неговите водичи Курана во 1826 година, тој го именувал по кралот Џорџ IV.

Големина

[уреди | уреди извор]

Водопадите Ауграби забележале 7 800 кубни метри вода секоја секунда при поплави во 1988 година (и 6 800 кубни метри вода во поплавите од 2006 година). Ова е трипати повеќе од просечната висока сезонска стапка на проток на Нијагарините водопади од 2 400 м кубни вода во секунда, повеќе од четири пати повеќе од годишниот просек на Нијагара и поголем од рекордот на Нијагара на сите времиња од 6800 кубни метри во секунда. Клисурата кај водопадите Ауграби е 240 м длабоко и 18 км долго, и е импресивен пример за ерозија на гранит.

Опасности

[уреди | уреди извор]

Од 1966 година, повеќе од 20 луѓе паднале и завршиле со смрт во клисурата, а пет луѓе биле збришани од водопадите. Меѓутоа, еден скандинавски турист преживеал пад во клисурата во 1979 година, како и човек кој бил збришан од водопадите во октомври 1981 година. Телата на другите биле заробени во базенот долу и никогаш не биле пронајдени. Слично на тоа, животните, вклучително и говедата и нилските коњи, биле збришани кај водопадите.[3]

Фолклорот меѓу јужноафриканските трагачи од почетокот на дваесеттиот век го опишува базенот под катарактата на кралот Џорџ како исполнет со дијаманти, кои ги носат струите по реката Оринџ. Дополнително, се тврди дека базенот е дувло на серпентинско чудовиште наречено Гротсланг.[4]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 „Augrabies Falls | World Waterfall Database“. www.worldwaterfalldatabase.com. Посетено на 2017-02-21.
  2. Scheffel, Richard L.; Wernet, Susan J., уред. (1980). Natural Wonders of the World. United States of America: Reader's Digest Association, Inc. стр. 62. ISBN 0-89577-087-3.
  3. 3,0 3,1 „Augrabies Falls“. WonderMondo. 9 February 2019. Посетено на 1 October 2019.
  4. Green, Lawrence G. (1948). Where Men Still Dream. Standard Press Ltd., Cape Town. стр. 125-126.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]