Прејди на содржината

АтмосФеар (Лизберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кулата во Лизберг

АтмосФир (AtmosFear) е кула со висина од 116 метри,која се наоѓа во забавниот парк Лизеберг во Гетеборг, Шведска, и е втората највисока кула во Европа. АтмосФир е дизајнирана од Интамин и ги спушта луѓето што се возат на неа од висина од 90 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1990 година, Лизберг изградил 146 метарска, набљудувачка кула со име Лизбергсторнет (Кулата Лизеберг). По дваесет години работење, Лизберг ја затворил атракцијата и почнал да ја реновира кулата во мај 2010 година. Кулата станала главна структура за АтмосФир, која била отворена како највисока кула во Европа во април 2011 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]