Прејди на содржината

Атлетика на Летните олимписки игри 2004 – фрлање ѓуле за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
фрлање ѓуле - жени
на Летните олимписки игри 2004
ОдржувалиштеАнтички стадион (Олимпија)
Денови18 август
Натпреварувачи38 од 29 земји
19.59
Медалисти
Gold medal   Куба
Silver medal   Германија
«20002008»
Атлетика на
Летните олимписки игри 2004

Дисциплини на патека
100 м   мажи   жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1.500 м мажи жени
5.000 м мажи жени
10.000 м мажи жени
100 м со пречки жени
110 м со пречки мажи
400 м со пречки мажи жени
3.000 м со препреки мажи жени
4 х 100 м штафета мажи жени
4 х 400 м штафета мажи жени
Дисциплини на отворено
маратон мажи жени
20 км одење мажи жени
50 км одење мажи
Дисциплини на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во височина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Фрлање ѓуле мажи жени
Фрлање диск мажи жени
Фрлање копје мажи жени
Фрлање кладиво мажи жени
Комбинирани дисциплини
Седмобој жени
Десетобој мажи

Фрлање ѓуле за жени на Летните олимписки игри 2004 — дисциплина која се одржала на 18 август 2004 година на реновираниот антички стадион во Олимпија, Грција.

Првично било планирано да се одржи натпревар во фрлање диск на овој стадион, но било откриено дека теренот не е доволно голем за да може да се сместат современите фрлачи на дискови, па тоа би претставувало опасност за гледачите. Затоа, било одлучено да се замени со фрлање на ѓуле, и покрај фактот што фрлањето на ѓуле не била дисциплина на античките Олимписки игри.

На натпреварот се пријавиле 38 натпреварувачи од 28 земји, кои биле поделени во две квалификациски групи: по 19 натпреварувачи. Квалификациите се одржале на 18 август наутро, а финалето истиот ден во попладневната програма.

Земји-учеснички

[уреди | уреди извор]

Победницi

[уреди | уреди извор]
Злато Сребро Бронза
Јумилејди Кумба
Куба (2004)
Надин Клајнерт
Германија (2004)
Светлана Кривелова
Русија (2004)

Рекорди пред почетокот

[уреди | уреди извор]

27 август 2004

Светски рекорд Наталија Лисовска
 Русија
22,63 Москва, СССР 7 јуни 1987
Олимписки рекорди во атлетика Илона Слупијанек
 Источна Германија
22,41 Москва, СССР 22 јули 1980
Најдобар резултат за сезоната Ирина Корзаненко
 Русија
20,79 Тула, Русија 24 јули 2004
Африкански рекорд Вивијан Чуквумика
Нигерија Нигерија
18.35 Волнат, САД 19 април 2003
Азиски рекорд Ли Мејсу
Народна Република Кина НР Кина
21,76 Шиѓаџуенг, Кина 23 април 1988
Северноамерикански рекорд Келси Лаза
 Куба
20,96 Мексико, Мексико 2 мај 1992
Јужноамерикански рекорд Елисанжела Адријано
 Бразил
19,30 Туња, Колумбија 14 јули 2001
Европски рекорд Наталија Лисовска
 Русија
22,63 Москва, СССР 7 јуни 1987
Океански рекорд
Датум Време Коло
18 август 2004 8:30 Квалификации
18 август 2011 16:00 Финале

Резултати

[уреди | уреди извор]

Квалификации

[уреди | уреди извор]

Норма за влез во финалето изнесувала 18,50. Оваа норма била исполнета од страна на 8 натпреварувачи, додека 4 влегле во финалето според нивниот постигнат резултат (кв).

Пласман Група Атлетичарка Држава #1 #2 #3 Резултат Забелешка
1 Б Надзеја Астапчук Белорусија (2004) 19,69 19,69 КВ
2 A Јумилејди Кумба Куба (2004) 19,10 19,10 КВ
3 Б Клиопатра Борел-Браун Податотека:Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго (2004) 18,90 18,90 КВ НР
4 А Валери Вили Нов Зеланд (2004) 18,79 18,79 КВ
5 А Надин Клајнерт Германија (2008.) 18,65 18,65 КВ
6. А Кристина Забавска Полска (2004) 18,05 18,61 18,61 КВ
7. Б Светлана Кривелова Русија (2004) 18,45 17,89 18,57 18,57 КВ
8. А Наталија Михневич Белорусија (2004) 17,70 18,52 18,52 КВ
9. Б Лија Тунск Холандија (2004) 18,38 18,33 18,38 кв
10. А Мислејдис Гонсалес Куба (2004) 18,33 18,15 18,33 кв
11. Б Ли Меиџу Кина (2004) 18,16 18,01 18,13 18,16 кв
12, B Калиопи Узуни Грција (2004) 18,03 17,87 18,03
13. Б Олга Рјабинкина Русија (2004) 18,00 17,99 18,00
14. Б Фиор Васкез Доминиканска Република (2004) 16,00 17,99 17,08 17,99 ЛРС
15. Б Астрид Кумбернус Германија (2008.) 17,89 17,52 17,86 17,89
16. А Лоренс Манфреди Франција (2004) 17,78 17,05 17,20 17,78
17. А Елисанжела Адријано Бразил (2004) 17,31 17,07 17,44 17,44
18. Б Ирини Терзоглу Грција (2004) 17,34 17,34
19. Б Оксана Захарчук Украина (2004) 17,19 17,28 17,28
20. А Џанг Сјаоји Кина (2004) 17,03 17,22 16.21 17,22
21. Б Кристин Хистон САД (2004) 16,41 17,17 17,17
22. Б Надин Бекел Германија (2004) 17,11 17,03 17,11
23 А Ли Фенгфенг Кина (2004) 16,80 16,36 16,90 16,90
24 А Џанг Гуижунг Сингапур (2008.) 16,58 16,51 16,58
25 Б Јутапорн Красејан Тајланд (2004) 16,45 16,49 16,22 16,49
26 А Лора Геракти САД (2004) 15,94 16,47 16,47
27 А Кимберли Барет Јамајка (2004) 15,80 16,45 16,09 16,45
28 А Ли Ми-Јунг Јужна Кореја (2004) 15,76 16,35 16,35
29. Б Ираче Кинтанал Шпанија (2004) 15,27 15,99 15,52 15,99
30. Б Анелија Куманова Бугарија (2004) 15,49 15,91 15,50 15,91 m
31. Б Чинацу Мори Јапонија (2004) 15.86 14.59 X 15,86
32 Б Ана Пухила Тонга (2004) 14,16 15,33 15,08 15,33
33. А Филиз Кадоган Турција (2004) 15,20 14,73 15,20
34. А Марјам Кевхишвили Грузија (2004) 14,10 15,02 15,06 15,06
35. А Јоланта Уљева Казахстан (2004) 14,48 14,55 14,88 14,88
36 Б Ева Кирти Унгарија (2004) 14,60 14,60
А Ирина Коржаненко Русија (2004) 19,43 КВ Дисквалификувана
А Олга Шчукина Узбекистан (2004) Дисквалификувана

[1][2][3][4]

Пласман Атлетичарка Држава 1 2 3 4 5 6 Резултат Забелешка
Јумилејди Кумба Куба (2004) х 18,39 18,74 х х 19,59 19,59
Надин Клајнерт Германија (2004) 18,77 19,55 19,17 18,55 х 19,55 ЛРС
Светлана Кривелова Русија (2004) 18,55 19,49 19,29 19,15 19,20 18,44 19,49
4. Надзеја Астапчук Белорусија (2004) 18,25 х 19,01 х х х 19,01
5. Наталија Михневич Белорусија (2004) 18,82 18,09 18,87 17,80 18,59 18,96 18,96
6. Кристина Забавска Полска (2004) х 17,97 18,64 х 18,60 х 18,64
7. Мислејдис Гонсалес Куба (2004) 17,33 18,25 18,59 18,52 х х 18,59
8. Валери Вили Нов Зеланд (2004) 18,56 х 17,93 18,56
9. Ли Меиђу Кина (2004) 17,82 17,61 18,37 18,37
10. Клиопатра Борел-Браун Податотека:Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго (2004) 17,37 18,28 18,35 18,35
11. Лија Тунск Холандија (2004) х 18,13 18,14 18,14
Ирина Коржаненко Русија (2004) 20,41 20,70 21,06 20,04 х х 21,06 Дисквалификувана [5]

Легенда: СР = Светски рекорд, СЈР = Светски јуниорски рекорд, РСП = Рекорд на светските првенстава, ЕР = Европски рекорд, РЈА = Рекорд на Јужна Америка, АФР = Африкански рекорд, СРС = Светски рекорд на сезоната (најдобро време во сезоната), ЛРС = Личен рекорд за сзоната (најдобро време во сезоната), НР = Национален рекорд, ЛР = Личен рекорд

  1. Олга Шчуркина била дисквалификувана, бидејќи на допинг тестот била позитивана на кленбутерол
  2. „Olympic drug tests: Four athletes stripped of 2004 Athens medals“. BBC Sport. 5 December 2012. Посетено на 7 May 2014.
  3. „IOC disqualifies four medallists from Athens 2004 following further analysis of stored samples“. IOC. 14 February 2015. Посетено на 5 December 2012.
  4. Athletics Results – Athens 2004
  5. Ирина Коржаненко освоила златен медал, но медалот и бил одземен бидејќи била дисквалификувана бидејќи на допинг тестот и бил пронајден забранет стероид станозолол.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]