Атлас (анатомија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Атлас (анатомија)
C1 lateral.png
Позиција на атласот (во црвено).
Латински Atlas, vertebra cervicalis I
Греј p.99
Идентификатори
TA A02.2.02.101
FMA FMA:12519
Анатомски термини за коските

Во анатомијата, атлас (C1) е најгорниот (прв) вратен прешлен на ‘рбетниот столб.

Наречен е според Атлас од грчката митологија, бидејќи ја држи главата.

Од едната страна е поврзан со тилните кондили на тилната коска, а од другата страна со вториот вратен прешлен, аксис.