Атишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Атиште)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Атишта
Атишта is located in Македонија
Атишта
Местоположба на Атишта во Македонија
Координати 41°27′11″N 21°2′21″E / 41.45306° N; 21.03917° E / 41.45306; 21.03917Координати: 41°27′11″N 21°2′21″E / 41.45306° N; 21.03917° E / 41.45306; 21.03917
Општина Coat of arms of Kičevo Municipality.png Кичево
Население 31 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 650 м
Карта на поранешната Општина Вранештица со селските атари.
Vraneštica Municipality.svg

Атарот на Атишта во рамките на општината


Атишта — село во Општина Кичево, во околината на градот Кичево.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Село Атиша се наоѓа лево од регионалнио пат Кичево - Вранештица на одалеченост од 2 км и надморска висина од 650 метри. Од Кичево се стигнува по 10 км асфалтен пат. Селото е рамничарско-ридскопланинско, сместено под северозападната падина на планината Баба Сач.

Историја[уреди | уреди извор]

Со точност староста на населбата не е утврдена. Постојат поделени мислења што на крај се сведуваат на легенди за потеклото. Дистанцирајки се од легендите денес со сигурност може да се каже само дека во непосредна близина на црквата во с. Атишта кај месноста Арбанацинецпостоела населба од доцноантичкото време. Материјални докази постојат но ископувања не се вршени[1].

Според податоците од 1873 година, селото имало 11 домаќинства со 50 жители христијани (Македонци).[2]

Една статистика, која ја подготвил кичевскиот училиштен инспектор Крсто Димчев во 1909 година, ги дава следниве податоци за Атишта:[3]

Домаќинства Гурбетчии Писмени Неписмени
мажи жени вкупно мажи жени вкупно
13 15 14 1 15 22 33 55

Стопанство[уреди | уреди извор]

Атарот на с. Атишта располага со 218 хектари аграрна површина од кои 60 хектари се обработливи, 12 хектари се пасишта а 145 хектари се шуми. На обработливото земјиште се одгледуваат најмногу житни култури ( пченица, јачмен и пченка). Овоштарници на поголема површина има од слива и јаболко. Сточарството е застапено со одгледување овци, кози и свињи. Најголем дел од производите се за сопствена потреба. Основен егзистенцијален приход на населението е пензија.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Атишта живееле 80 жители, сите Македонци.[4]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Атишта имало 120 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[5]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 31 жители. Следува табела на националната структура на населението[6]

Националност Вкупно
Македонци 31
Турци 0
Роми 0
Албанци 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 0

На табелата е прикажан бројот на населението низ сите пописни години:[7]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 80[4] 120[5] 101 100 109 72 55 31 41 31

Родови[уреди | уреди извор]

Атишта е македонско православно село[8]

Според истражувањата на Јован Трифуноски во 1960-тите на XX век родови во селото се:

 • Доселеници со познато потекло: Василевци (6 к.) доселени се од некое село во Прилепско во XIX век; Ѓуревци (1 к.) доселени се од некое село во околината на Скадар, доселени се исто така во XIX век; Стефановци (1 к.) потекнуваат од домазет кој бил доселен од селото Кладник; Трајковци (2 к.) доселени се од Прилепско и Трпевци (1 к.) доселени се од селото Лисичани во 1912 година.
 • Родови со непознато место на старина: Павлевци (4 к.); Мицковци (2 к.); Николовци (2 к.); Наумовци (2 к.); Стојановци (1 к.), ова се многу стари доселеници па затоа местото на старина е заборавена.

Според истражувањата пак на Тома Смиљаниќ во периодот од 1921-1926 година родови во селото се:

 • Староседелци: Стојановци (1 к.)
 • Доселеници: Радичовци (1 к.) ги викаат и Ѓуревци. Нивниот предок Радич, пред околу 270 години дошол од околината на Скадар во Албанија. Од околината на Скадар избегал поради убиство; Трајковци (1 к.) доселени се од прилепско; Грујовци (1 к.) доселени се од некое околно кичевско село. Ги викаат и Мачкаровци; Стефановци (1 к.) потекнуваат од домазет доселен од селото Кладник; Павлевци (4 к.) доселени се, но не се знае од каде; Трпевци (1 к.) потекнуваат од домазет доселен од селото Лисичани; Далевци (1 к.) иселени, избегале во Неготин во Србија; Василевци (1 к.) доселени се од прилепско; Топузовци (1 к.) доселени се од селото Цер во Железник.[9]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

 • Црква „Св. Димитрија“ - Атишта — црквата во село Атишта е посветена на Св.Димитирја, во која интересен е фактот дека само тука се сретнуваат икони кои ги нема низ другите цркви низ Македонија.

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 802 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватна просторија.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 26 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

== Иселеништво ==-->

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
 2. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.92-93.
 3. Стойчева, Станислава. Аспекти на грамотността на българското население в Македония (1878 – 1912), Македонски преглед, година ХХХVІІІ, 2015, кн. 2, с. 76.
 4. 4,0 4,1 Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.257
 5. 5,0 5,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.154-155.
 6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 7. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 8. Ф., Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина : сеоска насеља и становништво. Izdanje autora]. OCLC 18500423.
 9. „Кичевија - Тома Смиљаниќ (1926)“. Кичево. 2018-05-16. Посетено на 2019-05-26.
 10. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]