Атила Ошват

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Атила Ошват (роден на 12 декември 1995) — унгарски фудбалер кој во моментов игра за Пушкаш Академија.[1] Тој исто така беше дел од унгарскиот тим У-20 на Светскиот куп на ФИФА У-20 во 2015 година .[2] На 1 октомври 2015 година, го освои својот прв повик за да игра во сениорскиот тим за квалификацискиот натпревар против Фарските Острови и Грција на 8 и 11 октомври 2015.[3]

Клупска статистика[уреди | уреди извор]

Клуб Сезона Лига Куп Лига Куп Европа Вкупно
Наст Голови Наст Голови Наст Голови Наст Голови Наст Голови
Везпрем
2011–12 6 1 0 0 6 1
2012–13 21 2 1 0 22 2
Вкупно 27 3 1 0 0 0 0 0 28 3
Балатонфуред
2013–14 27 5 1 1 28 6
Вкупно 27 5 1 1 0 0 0 0 28 6
Сигетсентмиклош
2013–14 21 0 2 0 5 0 28 0
Вкупно 21 0 2 0 5 0 0 0 28 0
Васас
2015–16 11 1 1 0 12 1
2016–17 3 0 2 0 5 0
Вкупно 14 1 3 0 0 0 0 0 17 1
Дебречен
2016–17 14 1 0 0 14 1
Вкупно 14 1 0 0 0 0 0 0 14 1
Пушкаш Академија
2017–18 14 0 4 0 18 0
2018–19 14 0 3 1 17 1
Вкупно 28 0 7 1 0 0 0 0 35 1
Кариера Вкупно 131 10 14 2 5 0 0 0 150 12

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1] at soccerway website
  2. [2] Fifa u20 world cup squad (hungarian)
  3. [3]