Атила Мижер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Атила Мижер
Лични податоци
Роден(а)28 април 1961 (1961-04-28) (62 г.)
Будимпешта, Унгарија
Спорт
СпортModern pentathlon

Атила Мижер (унгарски: Attila Mizsér, роден на 28 април 1961 година) е унгарски современ петобој и олимписки шампион.

Олимпијада[уреди | уреди извор]

Атила Мижер учествуваше на унгарскиот тим кој освои златен медал на Летните олимписки игри 1988 во Сеул.[1] Тој освои поединечен сребрен медал на Летните олимписки игри во 1992 година во Барселона.

Награди[уреди | уреди извор]

Мижер беше избран за унгарски спортист на годината во 1985 година и Унгарски модерен педесетник на годината во 1985, 1990 и 1992 година. Олимпискиот златно-освојувачки пентатонски тим, чиј член беше Мизсер, беше избран за унгарски тим на годината во 1987, 1988 и 1989 година. Мижер, исто така, доби награда за меѓународна фер игра во 1995 година.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Мижер се оженил со Едина Ери во 1991 година. Тие имаат четири деца: Алекса (родена 1992 година), Мелиса (родена 1994), Марк (родена 2003) и Норина (родена 2010).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "1988 Summer Olympics – Seoul, South Korea – Modern Pentathlon" [{{{1}}} Архивирано] на {{{2}}}. databaseOlympics.com (Посетено на April 16, 2008)
Награди
Претходен Тамаш Гашпар Унгарски спортист на годината
1985 година
Наследник Тамаш Дарнии