Прејди на содржината

Атентатот во Сараево (филм од 1975)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Атентатот во Сараево“ (српсохрватски: Атентат у Сарајеву) — филм на режисерот Вељко Булајиќ од 1975 година. Главните улоги ги играат: Кристофер Пламер, Флоринда Болкан, Максимилијан Шел, Ирфан Менсур, Радош Бајиќ, Бранко Ѓуриќ, Јана Швандова и Јан Хрушински. Филмот бил југословенски кандидат за наградата „Оскар“ за најдобар странски филм, но не влегол во потесниот избор.[1]

Синопсис

[уреди | уреди извор]

Филмот претставува реконструкција на настаните непосредно пред атентатот на австроунгарскиот надвојвода и престолонаследник Франц Фердинанд и на самиот ден на атентатот, кој бил формален повод за Првата светска војна.