Атанас Македонец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Атанас Македонец (? - ?) — македонски православен јеромонах, творец на едно од најраните дела од македонската книжевност посветено на Александар Македонски. Автор е на делото „Пресказание на Голем Александр“, објавено во Венеција во 1845 година[1]. Ова дело е пишувано на македонски народен говор односно македонски дијалект со грчка азбука [2], но со јасна македонска свест и именски фиксирана национална тенденција[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Младеноски, Ранко (2012). „„Претсказанието" на Атанас Македонец и еден расказ за Александар Македонски“. Велес - Друштво за наука и уметност Велес. XVI (16): 55–61.
  2. 2,0 2,1 Ристовски, Блаже (2013). Македонски работи. Скопје: МАНУ. стр. 12. ISBN 6082030958.