Атанас Илиев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Атанас Илиев
Роден 6 февруари 1927
Валандово, Кралство Југославија
Починал 12 јули 1990
Скопје, СФРЈ
Националност Македонец
Занимање ветеринар

Атанас Илиев (роден на 6 февруари 1927 година во Валандово - починал на 12 јули 1990 година во Скопје) — македонски ветеринар.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Атанас Илиев докторирал на Ветеринарскиот факултет во Белград (1975). Научен советник во Ветеринарниот институт во Скопје и негов директор (1985-1987). Бил потпретседател на Собранието на Општина Валандово и секретар на Општинскиот комитет на СКМ во Валандово. Бил пратеник во Собранието на СРМ (1963-1965).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, ed. (2009). "Илиев". Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 597.