Атанас Белчев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Atanas Belchev Maleshevo Piyanec IMARO.JPG
Роден Русиново, Беровско
Починал 1906
Русиново, Беровско


Атанас Димитров Белчев (Русиново, Беровско - Русиново, Беровско, 1906) — даскал и револуционер, малешевски војвода на Внатрешната македонско-одринска револуционерна организација.

Биографија[уреди | уреди извор]

Белчев е роден во малешевското село Русиново. Завршил средно образование и многу години учителствувал низ Малешевијата. Стапил во ВМОРО.

Во 1897 година Белчев учествувал во создавањетото работилницата за оружје на организацијата во пијанечкото село Саблар. Во 1903 година учествувал во Илинденското востание со четата на Христо Чернопеев.

По востанието во 1906 година Белчев постанал раководител на Малешевската револуционерна околија.[1]

На 29 октомври 1910 година четата на војводата Белчев водел борба со првата дружина на античетническиот отред (авџи табур). Битката завршила без победник.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 18.
  2. Дебърски глас, година 2, брой 28, 7 ноември 1910, стр. 4.