Аталик, Екатерина Лвовна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Екатерина Лвовна Аталик (турски: Ekaterina Atalık, не Половникова ; родот. 14 ноември 1982 година, Киров) - турски (поранешен руски) шахист, меѓународен мајстор (2007 година). Европски шампион (2006).

Во 1997 година,во Талин го освои Европското првенство кај девојчиња под 16 години.

Во 2005 година се ожени со турскиот шахист Суат Аталик и го зеде турското државјанство.

Во 2006 година,во Кушадаси, на 7-то Европско првенство меѓу жени,го зазеде 1-то место.

Шампион на Турција во 2008 и 2016 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]