Ас Понтес де Гарсија Родригез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Concello de As Pontes de García Rodríguez
Знаме на Concello de As Pontes de García Rodríguez
Знаме
Амблем на Concello de As Pontes de García Rodríguez
Амблем
Прекар(и): Ас Понтес де Гарсија Родригез
Положбата на Ас Понтес де Гарсија Родригез во Галиција
Положбата на Ас Понтес де Гарсија Родригез во Галиција
Површина
 • Вкупна1 E+8_m²
Население (2004)
 • Вкупно11.911(INE)
 • Густина47,75/км2 (12,370/ми2)
Мреж. местоhttp://www.aspontes.com/

Ас Понтес де Гарсија Родригез е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 249. km² , и население од 12.570 жители (2004) и густина на население од 47.75 km².