Асуман Бејтоп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Асуман БејтопРодена 27 Март 1920во Истанбул Починала 18 Февруари 2015 (на 94 години) во ИстанбулНационалност Турчинка Професија(и) ботаничар, фармаколог, едукатор Сопружник Турхан Бајтоп

Др .Асуман Бејтоп [1][2] Во 1964 година, таа ја основала Катедрата за фармацевтска ботаника на Универзитетот во Истанбул и го основала хербариумот на одделот, за кој придонела со преку 23.000 примероци.[3][4] Таа е позната и по опишувањето на неколку видови крокус, а во нејзина чест се именувани се видовите Allium baytopiorum и Colchicum baytopiorum .[4] Таа била мажена за колегата ботаничар Турхан Бајтоп .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Asuman Baytop“. Bilim Kadınları (Turkish). 16 March 2019. Архивирано од изворникот на 1 April 2019. Посетено на 22 March 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. Şengör, A. M. Celal. „Botanik biliminin bir numaralı hanımefendisini kaybettik! Asuman Baytop“ (PDF). Botanik Tarihi: 15. Архивирано од изворникот (PDF) на 1 April 2019. Посетено на 22 March 2019.
  3. Mathew, Brian. „First lady of the crocus: The botanist Asuman Baytop (1920–2015)“. www.cornucopia.net. Cornucopia Magazine. Архивирано од изворникот на 5 July 2016. Посетено на 22 March 2019. Her publications on various aspects of the Turkish flora are numerous, and the large and important herbarium of the Faculty of Pharmacy at Istanbul University (ISTE) – which she set up – includes a significant number of specimens she collected in Turkey during her wide-ranging travels. Her life’s work, the herbarium contains 58,000 specimens, of which she personally collected 23,300.
  4. 4,0 4,1 Özhatay, Neriman (26 November 2016). „Professor Asuman Baytop (1920-2015)“. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dergisi (англиски). 45 (1): 1–6. ISSN 0367-7524. Архивирано од изворникот на 2019-03-22. Посетено на 22 March 2019.
  5. „Автори“. Меѓународен индекс на растителни имиња. (англиски)