Прејди на содржината

Астрид Олофсдотер од Шведска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Астрид Олуфсдатер, фантастичен цртеж

Астрид Олофсдотер ( норвешки : Astrid Olavsdatter ; англиски : Aestrith ) (почина во 1035 година) била кралицата на кралот Олаф II од Норвешка .

Биографија

[уреди | уреди извор]

Astrid е родена како ќерка на кралот Олоф Skötkonung на Шведска и неговата Obotritian љубовница Edla . Таа била полусестра на шведскиот крал Анунд Јакоб и сестра на шведскиот крал Емунд Стариот . Се вели дека таа и нејзиниот брат Емунд не биле добро третирани од нивната маќеа, кралицата Естрид, и дека биле испратени кај згрижувачки родители. Астрид била испратена кај еден човек по име Егил во Вестерјетланд .[1]

Во 1016 година, било одлучено Норвешка и Шведска да дојдат до помирни односи со сојуз на кралски брак. Благородниците од двете земји се обидоле да договорат брак помеѓу кралот Олаф од Норвешка и легитимната полусестра на Астрид, принцезата Ингегерд Олофсдотер од Шведска, но Ингегерд наместо тоа била во брак со Јарослав I Мудриот, Големиот кнез од Новгород и Киев .[2] Наместо тоа, Астрид се омажила за кралот Олаф во Сарпсборг во 1019 година.[3] Некои извори велат дека Астрид ја заменила Ингегерд од желбата на нејзиниот татко, додека други велат дека бракот се одржал против волјата на нејзиниот татко, преку соработката на кралот Олаф и Шведскиот Jarl Ragnvald Ulfsson .[4]

Астрид била опишана како убава, артикулирана и дарежлива, а на другите им се допаѓала.[се бара извор] Таа била мајка на Вулфхилд од Норвешка (1020–1070), која се омажила за Ордулф, војводата од Саксонија, и маќеата на кралот Магнус Добриот, со кого имала добри односи. Во 1030 година, таа останала вдовица кога нејзиниот сопруг бил убиен. Таа ја напуштила Норвешка и се вратила на шведскиот двор, каде што имала висока позиција. Кога нејзиниот посинок Магнус ја посетил Сигтуна на пат да го бара норвешкиот престол, таа му ја дала својата официјална поддршка и ја охрабрила и Шведска да го стори тоа.

 

Други извори

[уреди | уреди извор]
  • Lagerqvist, Lars O. Sverige и dess regenter под 1.000 години . Алберт Бониерс Форлаг АБ. 1982 година.ISBN 91-0-075007-7
  • Thunberg, Карл Л. Осо tolka Svitjod [да се протолкува Svitjod]. Универзитетот во Гетеборг. CLTS. 2012 година.ISBN 978-91-981859-4-2ISBN 978-91-981859-4-2 .

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

Сукцесија

[уреди | уреди извор]
Астрид Олофсдотер од Шведска
Роден(а): Unknown Починал(а): 1035
Претходник
Sigrid Storråda
(Queen consort)
Royal Consort of Norway
(Queen consort)
1019–1035
Наследник
Emma of Normandy
(Queen consort)