Астраханска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Астраханска област
Знаме на Астраханската област Грб на АСтраханската област
=Позиција во Русија
Јужен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Јужен
Површина: 44 100 km²
Население: 1 005 276( 2002)
Главен град: Астрахан
Густина на население: 22.8 жит. на km²
Повикувачки број: 30

Астраханска област (руски:Астраха́нская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Астрахан.