Астер Вранкс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Астер Вранкс
Лични податоци
Роден на 4 октомври 2002 (2002-10-04) (20 г.)
Роден во Ерпс-Кверпс, Белгија
Висина 1.83 м[1]
Позиција Midfielder
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан Милан
(позајмица од Волфсбург Волфсбург)
Број 40
Младинска кариера
ФК Хугарден
ФК Тинен
ФК Завентем
Мехелен Мехелен
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2019–2021 Мехелен Мехелен 43 (5)
2021– Волфсбург Волфсбург 25 (2)
2022–Милан Милан (п) 0 (0)
Репрезентација
2017 Белгија 15 2 (0)
2017 Белгија 16 2 (0)
2019–2020 Белгија 19 5 (0)
2021– Белгија 21 4 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 09
42, 29 август 2022 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 09:42, 29 август 2022 (UTC)

Астер Вранкс (роден на 4 октомври 2002 во Ерпс-Кверпс, Белгија) — белгиски професионален фудбалер кој настапува за ФК Милан во италијанската Серија А како позајмен играч од Волфсбург, на позиција среден ред.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Aster Vranckx“. AC Milan. Посетено на 8 July 2022.