Аспо (Карлскрона)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Западниот брег на Аспо
Цитаделата Дротнингскар

Аспо е остров во архипелагот Блекинге во југоисточна Шведска. Составува парохија во Меделштад Сто, општина Карлскрона, округот Блекинге. Ја содржи населбата Дротнингскар и истоимената поморска цитадела од 17 век. Островот има околу 460 постојани жители, а многу повеќе посетители престојуваат во лето.[1] Фериботот за возила и патници сообраќа на час, бесплатно, помеѓу Аспо и Карлскона.[2]

Годишната изложба на популарна уметност Конструндан е еден од најпопуларните настани на Аспо и привлекува многу посетители секоја година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Aspö Strandstigen“. Bostad & Miljö (Swedish). Karlskrona Municipality. 6 December 2010. Архивирано од изворникот на 15 May 2011. Посетено на 24 April 2011.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „Tidtabell Aspöleden“ (Swedish). Посетено на 24 April 2011.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]