Аспенштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аспенштет
Дел во Халберштат
Црквата во Аспенштет=
Црквата во Аспенштет=
Грб на Аспенштет
Аспенштет is located in Германија
Аспенштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Халберштат
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 157 м
Население 547  (31 декември 2006)
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38822
Повик. бр. 039427
Портал www.harzvorland-huy.de
Location of Aspenstedt within the Harz district
Location of Aspenstedt within the Harz district
Координати 51°56′8″N 10°57′0″E / 51.93556° СГШ; 10.95000° ИГД / 51.93556; 10.95000Координати: 51°56′8″N 10°57′0″E / 51.93556° СГШ; 10.95000° ИГД / 51.93556; 10.95000

Аспенштет — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, дел е од градот Халберштат.