Аспах (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аспах
Место во Херзел
Аспах (Тирингија) is located in Германија
Аспах (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општина Херзел
Основни податоци
Површина 5,88 км2
Надм. височина 320 м
Население 413  (31 декември 2010)
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99880
Повик. бр. 03622
Координати 50°57′9″N 10°35′48″E / 50.95250° СГШ; 10.59667° ИГД / 50.95250; 10.59667Координати: 50°57′9″N 10°35′48″E / 50.95250° СГШ; 10.59667° ИГД / 50.95250; 10.59667

Аспах (германски: Aspach) — село и поранешна општина во округот Гота, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од општината Херзел.