Аспарухов мост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аспарухов мост
Asparuhov most.jpg
Носиавтомобили и пешаци; две ленти на Црноморска магистрала
Минуваканал помеѓу Варненско Езеро и Црно Море
МестоВарна, Бугарија
Официјален називАспарухов мост
Особености
Виднепрекинат мост
Вк. должина2,050 m
Ширина21 m
Најдолг распон160 m
Потпростор46 m
Историја
Отворен8 септември 1976

Аспаруховиот мост е патен мост во североисточна Бугарија. Се наоѓа во градот Варна и ги поврзува квартовите Аспарухово и Галата со центарот на градот, односно го премостува каналот помеѓу Варненското Езеро и Црно Море.

Името го добил по славниот бугарски владетел Аспарух.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]