Прејди на содржината

Асер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Логото на Асер

Асер е тајвански мултинационален хардверска и електронска корпорација специјализирана за напредна електроника технологија и е со седиште во Xizhi, Нов Тајпеј Сити, Тајван. Производите на Acer ги вклучуваат десктоп-компјутерите, лаптоп-компјутерите (кои можат понатаму да се поделат на "Мида", "2 во 1", "Кабрио" и "Chromebook"), таблети, опслужувачи, уреди за складирање, уреди за виртуелна реалност, екрани, паметни телефони и периферни уреди.

Acer исто така продава гејмерски компјутери и додатоци под својот бренд (Predator). Во почетокот на 2000 година, Acer имплементираше нов бизнис модел, префрлајќи се од производителот кон дизајнер, продавач и дистрибутер на производи, при вршење на производствени процеси преку производители на договор. Во 2015 година Acer беше шести по големина продавач на лични сметачи во светот. Во моментов, во прилог на своите основни ИТ производи бизнис, Acer, исто така, има нов деловен субјект кој се фокусира на интеграција на облак услуги и платформи, како и развој на паметни телефони и уреди погоден за носене со додадена вредност IoT апликации.

Во ноември 2013 година претседател и извршен директор J.T. Ванг и претседателот Џим Вонг, и двајцата поднесоа оставка поради лошите финансиски резултати на компанијата. Ванг, наводно, требаше да го напушти Acer на крајот на годината, и требаше да биде наследен од Вонг. Соосновачот на Acer Стен Ших го презеде функцијата претседавач и привремен претседател по заминувањето на Ванг и Вонг и почна да бара нови кандидати за да ги преземе улогите на извршниот директор и претседател. На 23 декември Acer го именуваше Џејсон Чен, потпретседател на светската продажба и маркетинг на Тајван Полупроводнички Производство, за свој нов претседател и извршен директор, делотворен на 1 јануари.

Корпорацијата Acer America, со седиште во Сан Хосе, Калифорнија, е членка на Acer Group. Acer's R & D, инженерство, производство и маркетинг операции во САД и Канада се управувани од страна на Acer Америка. Седиштето на САД беше отворено со персонал од три во 1985 година, како Multitech Electronics USA, во Mountain View, Калифорнија. Во 1986 година, штабот на САД беше преместен во Сан Хосе, Калифорнија.