Прејди на содржината

Асен Михајлов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Асен Михајлов
Роден Оштава, Пиринска Македонија, денеc Бугарија
Починал 18 мај 1949 година
Горна Џумаја, Пиринска Македонија, денеc Бугарија
Националност Македонец

Асен Михајлов (Роден во Оштава, Пиринска Македонија, Бугарија18 мај 1949 Горна Џумаја, Пиринска Македонија, Бугарија) — македонски активист. Жртва на комунистичкиот режим во Бугарија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Најпрво тој бил само јатак на Герасим Тодоров, а потоа станал припадник на неговата чета и заминал со четата неколку месеци, со што преминал во илегала. Поради тоа дејство му била изречена смртна пресуда. Обесен е ноќта помеѓу 18 и 19 мај, 1949 година во една од смрдливите простории на судската палата во Горна Џумаја. Тој бил умерен подржувач на македонската кауза. Умрел со маченичка смрт.[1] Заедно со него обесени биле и: Јанчо Јанев, Андреја Спасов, Георги Тополигов, Смилен Гаргов, Стојне Бачијски и Димитар Цветков.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Монев, Крум. Зловещата - 1948 год. за Пиринска Македония. Горна Џумаја. стр. 17.
  2. Монев, Крум. Зловещата - 1948 год. за Пиринска Македония. Горна Џумаја. стр. 17–24.