Арјеж (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арјеж
Ariège
Arièja
Occitania tarascon.JPG
ЗемјаФранција, Андора
Слив
Главен изворПиринеи
± 2.400 м
УстиеГарона
43°31′2″N 1°24′36″E / 43.51722° N; 1.41000° E / 43.51722; 1.41000 (Гарона-Арјеж)Координати: 43°31′2″N 1°24′36″E / 43.51722° N; 1.41000° E / 43.51722; 1.41000 (Гарона-Арјеж)
Сливна повр.3.860 км²
Физички особености
Должина164 км
Проток
  • Просечен:
    65 м³/с
Арјеж (река) на Ризницата

Арјеж (француски: Ariège; окситански: Arièja) — река во јужна Франција, десна притока на Гарона. Долга е 164 км[1] и извира во Пиринеите, каде образува дел од границата со Андора.

Реката тече низ следниве населени места:

Истекува во Гарона во Порте на Гарона, јужно од Тулуза. Името потекнува од латинскиот назив „Авгигера“ (Aurigera = Златоносна) бидејќи се сметало дека во коритото има златни грутки.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Река Арјеж — база „Сандр“ (француски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]