Арџеш (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Арѓеш (округ))
Прејди на: содржини, барај
Округ Арџеш
Argeş
Грб
Местоположба на округот Арџеш во Романија
 
Покраина Мунтенија
Седиште Питешт
Население 652.625 (2002)
Површина 6.862 km2
Густина на населеност 95/km2
ISO 3166-2 шифра RO-AG
Мрежно место www.cjarges.ro


Арџеш (романски: Judeţul Argeş) — округ во Романија, сместен во средишниот дел на земјата. Главен град на округот е градот Питешт, а значајни градови се и Курта де Арџеш и К’мпулунг.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Предел од јужниот дел на Арџеш

Округот Арџеш е копнен округ во Романија. Окружен е:

Релјеф[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа во Влашка, поточно во нејзината јужна покраина Мунтенија. Низ округот тече реката Арџеш, по која округот го добил и името. Северниот дел на Арџеш има планински карактер, каде се простираат Карпатите, во средишниот дел се простираат шуми, кои ко јужниот дел постепено преминуваат во Влашката Низина.

Демографија[уреди | уреди извор]

Арџеш спаѓа во групата окрузи во Романија, во кои претежно живее романско население. Според пописот во Романија во 2002 година, етничкиот состав во округот го сочинуваат:

Бројот на населението во округот по временски периоди е претставен во следната табела:

Година Население[2]
1948 448.964
1956 483.741
1966 529.833
1977 631.918
1992 681.206
2002 652.625

Економија[уреди | уреди извор]

Округот Арџеш е едн од најразвиените индустриски региони во Романија. Во него има рафинерија за нафта, а во Миовени, односно К’мпулунг се наоѓаат седиштата на автомибилските производители „Дачија“, односно АРО.

Од индустриските гранки, најразвиени се:

Нафтата се исцрпува во средишниот и во јужниот дел на округот. Во округот има и рудници на јаглен, а во близина на Миовени се наоѓа центар за нуклеарно истражување и производство на нуклеарно гориво за потребите на нуклеарната централа во близина на Чернавода. По течението на реката Арџеш распоредени голем број на хидроцентрали, од кои најзначајна е хидроцентрљлата Видрару, со соодветната брана.

Ридестите предели во округот се погодни за одгледување на овошје, а во овие предели се произведува и вино, а јужниот дел е погоден за одгледување на жито.

Туризам[уреди | уреди извор]

Глаавни туристички дестинации во округот се:

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Округот е поделен на 3 општини, 4 градови и 95 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Државен завод за статистика, "Populaţia după etnie"
  2. Државен завод за статистика, "Populaţia la recensămintele din anii 1948, 1956, 1966, 1977, 1992 şi 2002"

Надворешни врски[уреди | уреди извор]