Прејди на содржината

Архитектурата во 1570-ти години

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во архитектура
Поврзани теми од периодот
1560-тите . 1570-ти во архитектурата . 1580-ти
други настани: 1570-ти . Временска рамка за архитектура

Згради и објекти[уреди | уреди извор]

Згради[уреди | уреди извор]

Палацо дел Капитанијато, Виченца
 • 1570–1575 – Изградена е палатата Барбаран да Порто во Виченца (во Венето), дизајнирана од Андреја Паладио.
 • 1571 - Градбите започнати во 1568 година се завршени:
  • Зелената порта во Гдањск, дизајнирана од Регние (или Рајнер) ван Амстердам.
  • Салата на антиквитети (Антиквариум) во Минхен Резиденц, дизајнирана од Вилхелм Егкл и Јакопо Страда.
 • 1571–1572 – Изградена е чардак на Палацо дел Капитанијато во Виченца, дизајнирана од Паладио.
 • 1572 - Завршен е гробот на Хумајун во Делхи, дизајниран од Мирак Мирза Гијас.
 • 1572 - Завршување на работата (дел од главниот двор) во Вила Серего, Санта Софија ди Педемонте во провинцијата Верона, дизајнирана од Паладио.
 • 1573 - Почнува изградбата на катедралата во Мексико Сити.
 • 1574 година
 • 1576 - Завршена е пагодата на храмот Чишу во предградијата на Пекинг.
 • 1576–1577 - Дизајнот за црквата Ил Реденторе на Џудекка во Венеција нарачан од Паладио и започнува изградбата.
 • 1577 – Завршен е мостот на Мехмед Паша Соколовиќ над Дрина кај Вишеград во Отоманската империја, дизајниран од Мимар Синан.
 • 1579 - Нонсуш куќа подигната на Лондонскиот мост.
 • Фатехпур Сикри во Могалската империја е завршен.
Фатехпур Сикри

Настани[уреди | уреди извор]

Раѓања[уреди | уреди извор]

 • 1571 – Саломон де Брос, француски архитект (починал во 1626 година)
 • 1573: 15 јули - Иниго Џонс, англиски архитект и театарски дизајнер (починал во 1652 година)[1]
 • 1576 – Сантино Солари, архитект роден во Италија (починал во 1646 година).

Починати[уреди | уреди извор]

 • 1570 година
  • 8 јануари – Филибер Делорм, француски архитект (роден околу 1510 г.)
  • 20 октомври - Франческо Лапарели, италијански архитект и инженер (роден 1521 година )
  • 27 ноември – Јакопо Сансовино, италијански архитект и вајар (роден 1486 година) [2]
 • 1572: 30 декември - Галеацо Алеси, италијански архитект (роден 1512 година)
 • 1573: 7 јули - Џакомо Бароци да Вињола, италијански маниристички архитект (роден 1507 година)
 • 1574: 27 јуни - Џорџо Вазари, италијански сликар, архитект и историчар на уметност (роден 1511 година)
 • 1578: септември - Пјер Леско, француски архитект (роден 1510 година)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Inigo Jones – English architect and artist“. Encyclopedia Britannica (англиски). Посетено на 27 April 2018.
 2. „Jacopo Sansovino“. Oxford Reference. Посетено на 27 April 2018.