Архивска инспекција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Архивска инспекција е надзор на Државнот архив врз работата на имателите.

Државниот архив врши инспекциски надзор над работата на имателите на јавен и приватен архивски и документарен материјал во врска со архивското работење на имателите, а исто така и на работата на приватен архивски и документарен материјал во врска со архивското и канцелариското работење.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Службен весник на Република Македонија,член 55, 26 јуни 2012 г.