Архе (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Архе (месечина)
Bigs2002j1barrow.png
Слика на Арче (месечина) од телескопот Универзитетот на Хаваи во октомври 2002 година
Откривање
ОткривачСкот С. Шепард
Откриено воОпсерваторија Мауна Кеа.
Откриено31 октопмври2002
Ознаки
Изговор/ˈɑrk/
Наречена по
Αρχή Archē
С/2002 Ј 1
Орбитални особености 
22.931.000 km
Занесеност0.259
−723.9 денови
126.7°
Наклон165.0°
350.7°
161.1°
Месечина наЈупитер
Физички особености
22.8

Архе (месечина) /ˈɑrk/, позната и како Јупитер XLIII, е месечина на Јупитер.

Била откриен од тим астрономи од Универзитетот на Хаваи предводен од Скот С. Шепард на 31 октомври 2002 година и ја добила привремената ознака „{{nowrap|S/2002 J 1} }[1]

Лакот е со дијаметар од околу 3 километри и орбитира околу Јупитер на просечно растојание од 23.717.000 km за 746.185 дена, со наклонетост од 165° кон еклиптиката (162° до екваторот на Јупитер), во [ [ретроградно движење|ретроградно]] насока и со ексцентричност од 0,149.

Именувана е во 2005 година по Архе, кого некои грчки писатели ка опишаа како една од четирите музи, меѓу кои и Aoede, Мелете и Мнеме.

Архе (месечина) припаѓа на Групата Карме, составена од неправилни ретроградни месечини кои орбитираат околу Јупитер на растојание помеѓу 23 и 24 Gm и на наклон од околу 165°.

Наводи[уреди | уреди извор]