Арутански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Арутански јазик
Зборуван во: Бразил, Венецуела 
Регион: Рораима (Бразил); држава Биоливар, Венецуела
Вкупно говорници: 19 (1986 and 2001 SIL)
Јазично семејство: (укажете семејство под „fam1“ или „family“)
 арутани-сапе
  Арутански јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2:
ISO 639-3: atx

Арутанскиот е јазик кој припаѓа на индијанската група на арутани-сапе јазици со само 17 луѓе кои го зборуваат јазикот. Јазикот се зборува во Бразил и Венецуела. Арутанскиот е скоро исчезнат, додека овие луѓе зборуваат и нинамски јазик.