Арутани-сапе јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јазичната фамилија арутани-сапе се загрозени индијански јазици[1]. Оваа група на јазици вклучува само два јазика кои се зборувани во Бразил и Венецуела. Овие јазици се скоро исчезнати.

Во оваа група на јазиви спаѓаат:

I. Арутански јазик[2]

II. Сапески јазик[3]

Забелешки[уреди | уреди извор]