Прејди на содржината

Арундати Рој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арундати Рој
Рој во 2013
Роден/аСузана Арундати Рој
24 ноември 1961(1961-11-24)(62 г.)[1]
Шилонг, Индија
ЗанимањеПисателка, есеист, активист
Апсолвент наУчилиште за планирање и архитектура, Њу Делхи
Период1997–сега
ЖанрФикција, нефикција
Значајни делаБогот на малите нешта
Значајни наградиБукерова награда (1997)
Потпис

Сузана Арундати Рој (англиски: Suzanna Arundhati Roy; Шилонг, Индија, 24. ноември 1961) е индиска писателка и борец за човекови права. Нејзиниот најпознат роман е Богот на малите нешта напишан во 1996 година што и донело светска слава.[2]

Биографија[уреди | уреди извор]

Арундати Рој е индиска писателка родена во Шилонг на 24 ноември 1961 година. Студирала архитектура во Њу Делхи. Почнала да пишува во 1992 година. По четири години, го објавила својот прв роман Богот на малите нешта, кој веднаш го привлекол вниманието на јавноста и бил крунисан со Букеровата награда. Потоа објавила неколку новинарски дела и телевизиски и филмски сценарија. Таа целосно се посветила на активизмот на борбата за човекови права.[3] Во 2017 го објавила романот Министерство за врвна среќа.

Стил на пишување[уреди | уреди извор]

Арундати Рој претставува разновидни ликови и ситуации кои се испреплетени во просторот и времето. Прикажува необични и интересни светови, реални и имагинарни. Тага и сериозност се гледаат низ редовите што ги напишала, но и хумор кој е префинет, ироничен, а понекогаш и саркастичен.[4][5]

Библиографија[уреди | уреди извор]

Романи[уреди | уреди извор]

  • Богот на малите нешта - 1996 година
  • Министерство за врвна среќа - 2017 година

Новинарството[уреди | уреди извор]

  • Алгебра на бесконечна правда
  • Слушајќи ги скакулците
  • Скршена република

Награди[уреди | уреди извор]

Во 1997 г Романот Бог на малите нешта е награден со Букеровата награда.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Арундати Рој“. Енциклопедија Британика. Посетено на 18. 3. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. „Арундати Рој“. Лагуна. Посетено на 8. 3. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. „Why America must stop the war now. By Arundhati Roy“. The Guardian. Посетено на 18. 3. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  4. „Арундати Рој“. Danas. Посетено на 18. 3. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  5. „Арундати Рој“. Енциклопедија Британика. Посетено на 18. 3. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

библиографија во WorldCat Архивирано на 16 март 2021 г. (16 март