Арука

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арука
Arouca
општина
Arouca July 2014-2a.jpg
Знаме на АрукаГрб на Арука
LocalArouca.svg
Земја Португалија
ОбластСеверен регион
Метрополска областМетрополитенска област Порто
ОкругАвеиро
Околии16
Управа
 • ПретседателМаргарида Белем
Површина
 • Вкупна329,11 км2 (12,707 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно22.359
 • Густина0,68/км2 (1,8/ми2)
Часовен појасWET/WEST (UTC+0/+1)
Координати40°55′N 8°15′W / 40.917° СГШ; 8.250° ЗГД / 40.917; -8.250Координати: 40°55′N 8°15′W / 40.917° СГШ; 8.250° ЗГД / 40.917; -8.250
Мреж. местоwww.cm-arouca.pt

Арука (португалски: Arouca) — град и општина во Северниот регион, Португалија. Населението во 2011 година изнесувало 22.359 жители, на површина од 329,11 км2.