Артурс Кугис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Артурс Кугис
Лични податоци
Име и презиме Артурс Кугис
Роден(а) 17 јули 1992 (1992-07-17) (29 г.)
Салдус, Латвија
Националност Латвија Латвија
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина &100000000000001960000001,96 м
Позиција голман
Клупски податоци
Тековен клуб Вардар Вардар
Број 92
Сениорски клубови
2010-2012
2012-2013
2013-2014
2014-2015
2015-2017
2017-2019
2019-
Тенакс Добеле Тенакс Добеле
Бекдорф Бекдорф
Филинген Филинген
Сен-Марсел Вернон Сен-Марсел Вернон
Бекдорф Бекдорф
Гросвалштат Гросвалштат
Вардар Вардар
Репрезентација
2017– Латвија Латвија 47 (1)[1]

Артурс Кугис (роден на 17 јули 1992 г., во Салдус) е латвиски ракометар, голман на Вардар и на латвиската репрезентација.[2][3]

Кариера[уреди | уреди извор]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Кугис ја започнала својата кариера во својата родна Латвија, играјќи за екипата на Тенакс Добеле. Во 2012 година го имал својот прв ангажман во странство кога потпишал за екипата на Бекдорф од Германија. По една сезона во третата лига на Германија, тој се преселил во норвешкото првенство каде со екипата на Филинген од Берген сезоната 2013-2014 ја завршил на четвртото место. Потоа следувала една сезона во Франција во екипата на Сен-Марсел Вернон, пред да се врати во Бекдорф во 2015 година. Во 2017 година потпишал за Гросвалштат, клуб со кој успеал да избори промоција во втората лига на Германија во првата негова сезона во клубот, но веќе во следната клубот испаднал назад во третата лига. Во летото 2019 година, Кугис потпишал за Вардар.[4]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Кугис е репрезентативец на Латвија од 2017 година и бил дел од квалификациите за Европското првенство 2020.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Arturs Kugis playmakerstats.com
  2. „Arturs Kugis Profile“. Европска ракометна федерација. Архивирано од изворникот на 2019-12-31. Посетено на 31 декември 2019.
  3. „Arturs Kugis“ (англиски). rkvardar.mk. Архивирано од изворникот на 2019-12-31. Посетено на 31 декември 2019.
  4. Летонецот Кугис Артурс нов голман на Вардар Ekipa.mk 19.6.2019

Надворешни врски[уреди | уреди извор]