Артос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Заспаниот вулкан-планина Артос (Планина Чадир) погледна од Островот Акдамар во Езерото Ван, источна Турција.

Планината Артос (турски: Çadır Dağı; ерменски: Արտոս) - планина (заспан вулкан) во покраината Ван во источна Турција.[1] Има висина од 3.515 метри надморска височина, и се наоѓа на 38° 27 '1 северна гео. ширина, 43° 29' 30 источна гео. должина.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]