Артеишо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Артеишо
Плажа во Артеишо
Плажа во Артеишо
Амблем на Артеишо
Амблем
Местоположба во рамките на Галиција
Местоположба во рамките на Галиција
Управа
 • Градоначалникsa (Mayor)Pilar Souto Iglesias
Површина
 • Вкупна93,76 км2 (3,620 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно25.295 (INE)
 • Густина269,78/км2 (69,870/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)
Мреж. местоConcello de Arteixo

Артеишо (галициски: Arteixo) или Артеихо (шпански: Arteijo) — општина во покраината Ла Коруња (покраина)Ла Коруња на автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 93.76, население од 25,295 жители (2004) и густина од 269,78 жит/км2.