Артеихо

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Артеихо, Ла Коруња)
Прејди на: содржини, барај
Артиксо
Concello de Arteixo
Location of Arteixo within Galicia
Location of Arteixo within Galicia
Управа
 • Alcaldesa (Mayor) Pilar Souto Iglesias
Површина
 • Вкупна 93,76 км2 (3,620.093.838.494 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно 25.295 (INE)
 • Густина 269,78/km2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CET (UTC+2)
Мреж. место Concello de Arteixo

Артиксо е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 93.76, и население од 25,295 жители (2004) и густина на население од 269.78.