Артеихо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Артиксо
Concello de Arteixo
Амблем на Артиксо Concello de Arteixo
Амблем
Location of Arteixo within Galicia
Location of Arteixo within Galicia
Управа
 • Alcaldesa (Mayor)Pilar Souto Iglesias
Површина
 • Вкупна93,76 км2 (3,620 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно25.295 (INE)
 • Густина269,78/км2 (69,870/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)
Мреж. местоConcello de Arteixo

Артиксо е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 93.76, и население од 25,295 жители (2004) и густина на население од 269.78.