Артвин (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Артвин (провинција))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Артвин
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Артвин во Турција
Местоположба на покраината Артвин во Турција
ЗемјаТурција
РегионЦрно море
Површина
 • Total7.436 км2 (2,871 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total191.934
 • Густина0.026/км2 (0.067/ми2)
Повик. бр.0466
Рег. таб.08

Артвин (турски: Artvin) е покраина во североисточна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Артвин. Покраината има 191 934 жители (2006) и плоштина од 7 436 кв.км. Разделен е на 8 општини.

Координати: 41°08′32″N 41°50′17″E / 41.14222° СГШ; 41.83806° ИГД / 41.14222; 41.83806

Наводи[уреди | уреди извор]