Арсенска темјанушка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арсенска темјанушка
Viola arsenica
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Розиди
Ред: Малпигиовидни
Семејство: Темјанушкоцветни
Род: Темјанушки
Вид: Арсенска темјанушка
Биномен назив
Viola arsenica
G. Beck

Арсенска темјанушка (науч. Viola arsenica) е македонско ендемско растение од фамилијата на темјанушкоцветни. Се наоѓа на наоѓалиштето Алшар, кој представува locus classicus на овој вид и таа е ограничена само тука.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Huxley, A., ed. 1992. The new Royal Horticultural Society dictionary of gardening. (Dict Gard)
  2. Tutin, T. G. et al., eds. 1964–1980. Flora europaea. (F Eur)