Арп 230

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арп 230


Соѕвездие Феникс
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 8 м 16,8 с
Деклинација -46° 45' 15"
Положбен агол 65°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
14,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,1
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 0,3'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1899
Други ознаки IC 51, ESO 243-36, AM 0106-470, DRCG 41-39

Арп 230 (IC 51) е галаксија во соѕвездието Феникс, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како Arp 230 се споменува и како IC 51, ESO 243-36, AM 0106-470, DRCG 41-39.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Видливиот сјај со голо око изнесува 14,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[1] Arp 230 има привидни димензии од 1,5' х 0,3'.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 8 м 16,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -46° 45' 15".[2] Положбениот агол на објектот е во износ од 65°.[1]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Arp 230 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 4036.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]